ABD’nin ‘yapay zeka’ raporu sızdı: ‘Kontrolden çıkabilir’

ABD’nin tanınmış politika dergisi TIME, yapay zekanın yaratabileceği riskleri tartışan “Gelişmiş Yapay Zekanın Güvenliğini Artırmak İçin Eylem Planı” adlı raporu inceledi. ABD yönetiminin hazırladığı raporda, “Gelişmiş yapay zeka ve yapay genel zekanın yükselişi, nükleer silahların kullanılmaya başlandığı dönemdeki gibi küresel güvenliği istikrarsızlaştırma potansiyeline sahip” ifadeleri kullanıldı.

‘İNSAN TÜRÜNÜ YOK EDEBİLECEK SEVİYEDE BİR TEHDİT’

Yapay zekanın denetlenmesine dikkat çekilen raporda, “insan türünü yok edebilecek seviyede bir tehdit yaratacağı” belirtildi. Çalışmada bu tehdidin neler olabileceğine de değinildi. İlk kategoride yapay zekanın silahlanma alanında kullanılmasının yıkıcı etkilerinin altı çizildi. Raporda yapay zekanın biyolojik, kimyasal veya siber saldırılar düzenlemede kullanabileceği konusunda uyarıda bulunuldu.

Aydınlık’tan Gözen Esmer’in haberine göre, TIME dergisinin incelediği raporda yapay zekanın kontrolden çıkabileceği ve otomatik olarak insanlara düşmanlık yapabileceği belirtildi. ABD yönetiminin hazırladığı raporda federal bir yapay zeka biriminin kurulması gerektiği de ayrıca not edildi.

ABD yönetiminin basına sızan raporunda yapay zekanın yaratabileceği tehditler için bazı önlemler de önerildi:

– Belirli bir seviye üzerinde eğitilmesinin yasaklanması ve kontrollü gelişim,

– Yapay zeka sektörünün önde gelen firmalarına devlet onaylı sertifika zorunluluğu şeklinde ifade edildi.

YAPAY ZEKA TEHDİT Mİ MUCİZE Mİ?

Yapay Zekanın dünyanın sonunu getireceği fikrine karşı tezler de bulunuyor. Yapay zeka yalnızca günlük işlere yardımcı olmuyor. Bununla birlikte üretimin verimliliğinin artırılması, enerji tasarrufu, sağlık alanında tanı koymada yardım ve güvenlik alanlarında aslında insanlığın ihtiyaçlarını karşılamasına büyük katkı sağlayabiliyor. Yapay zekanın mucize mi yoksa tehdit mi olduğu tartışmalarında dikkat edilmesi gereken esas konu, bu teknolojinin kimlerin elinde olduğu konusudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir